SAMSUN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İŞYERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı Ramak Kala Olayı Bildirim Formu

Milli Eğitim Bakanlığı Ramak Kala Olayı Bildirim Formu

Ramak kala olay, İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde; işyerinde meydana gelen; çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olay olarak tanımlanmıştır.İş sağlığı ve güvenliğinde ramak kala olay, risk değerlendirmesi ve analiziyle ilgili bir durumdur.

Yönetmeliğin “Tehlikelerin tanımlanması” başlıklı 8 inci maddesinde; tehlikeler tanımlanırken çalışma ortamı, çalışanlar ve işyerine ilişkin ilgisine göre asgari olarak toplanması gereken bilgiler sayılmış, olup bunlardan biri de “ramak kala olay kayıtları”dır. Dolayısıyla işyerinde meydana gelen ve ramak kala olay tanımına giren olayların kayıtlarının tutulması gerekmektedir.

Yönetmeliğin “Risk değerlendirmesinin yenilenmesi” başlıklı 12 nci maddesinde de risk değerlendirmesinin yenilenmesi gereken durumlar sayılmış olup, buna göre işyerinde ramak kala olay meydana gelmesi halinde, ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesinin tamamen veya kısmen yenilenmesi gerekmektedir.

Ramak Kala Olay Tutanağını İndirmek için Tıklayınız: /meb_iys_dosyalar/2017_07/27092934_05.04.FR.27-Ramak_Kala_Olay_TutanaY.doc

Kale Mahallesi Atatürk Bulvarı Yeni Hükümet Konağı Kat3 55030 SAMSUN - 03624359263

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.